Posted by on 19 kwietnia 2018

Procent nukleotydów deoksyadenozyny w krwinkach czerwonych, miara kontroli niedoboru deaminazy adenozyny, wynosiła 5,9% (docelowy zakres, <10%). Stężenie elektrolitów, kreatyniny, enzymów wątrobowych i IgG w surowicy mieściło się w normalnych granicach. Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) wykazała 125 leukocytów na milimetr sześcienny (18% neutrofili i 52% limfocytów), 0 czerwonych krwinek, poziom białka 97 mg na decylitr (zakres normalny, 15 do 45 mg na decylitr), a poziom glukozy 24 mg na decylitr (1,3 mmol na litr, normalny zakres, 40 do 85 mg na decylitr [2,2 do 4,7 mmol na litr]) (Figura 1B). Wyniki obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) głowy były nikłe. Rozległe obumieranie chorób zakaźnych nie było objawowe (Tabela S1 w Dodatku Aneks, dostępna z pełnym tekstem tego artykułu na stronie). Biorąc pod uwagę niskie podejrzenie bakteryjnego zapalenia opon mózgowych, pacjent nie otrzymał empirycznych środków przeciwdrobnoustrojowych. Został zwolniony z instrukcjami, aby kontynuować rutynową profilaktykę i comiesięczną dożylną immunoglobulinę. W maju i czerwcu jego symptomy ustąpiły i osłabły, ale były na tyle łagodne, by umożliwić mu powrót do szkoły.
Pacjent został przyjęty w lipcu po raz trzeci z gorączką, bólem głowy, rozproszonymi słabościami, mięśniobóle, nudnościami i wymiotami (ryc. 1A i 1B). Otrzymał dwie dawki rytuksymabu na możliwe autoimmunologiczne zajęcie, ale nie zmniejszył objawów. MRI głowy przy przyjęciu wykazało niejednolite, niezwężające się, hiperintensywne T2 w zwojach podstawy mózgu. Analiza CSF wykazała 109 leukocytów na milimetr sześcienny (16% neutrofili i 38% limfocytów), 0 czerwonych krwinek, poziom białka 162 mg na decylitr i poziom glukozy 17 mg na decylitr (0,9 mmol na litr). Poziom enzymu przekształcającego angiotensynę (ACE) w CSF był podwyższony o 7,2 U na litr (wartość normalna, <2,5 U na mililitr).
Ryc. 2. Ryc. 2. Neuroradiologiczna rezonans magnetyczny i wyniki biopsji mózgu. Obrazy pokazane w panelach A, B i C uzyskano w 13 dniu trzeciej hospitalizacji pacjenta, natomiast obraz pokazany w panelu D uzyskano w 55 dniu po zakończeniu przez pacjenta 7-dniowej dawki dożylnej penicyliny G. Osiowy obraz głowy T2 ujawnił uporczywe hiperintensywności w zwojach podstawy i głębokiej czołowej istocie białej (panel A, strzałki). Strzałkowe i osiowe T2-ważone odwrócone względem płynu obrazy z odzyskiwaniem inwersji (FLAIR) (odpowiednio panele B i C) wykazywały zgrubienie wi wokół oponowych opon mózgowych (strzałki). Osiowy obraz FLAIR ważony T2 (Panel D) przedstawia bliską rozdzielczość wcześniej obserwowanego zapalenia opon mózgowych (Panele B i C). Wyniki biopsji prawego płata czołowego wykonane 2 tygodnie po trzecim przyjęciu do szpitala wykazały infiltrację przez limfocyty i histiocyty nabłonka w przestrzeni podpajęczynówkowej z predyspozycją okołonaczyniową (panel E, hematoksylina i eozyna)
[więcej w: dermatolog warszawa, medycyna estetyczna warszawa, olejek arganowy ]

Powiązane tematy z artykułem: dermatolog warszawa medycyna estetyczna warszawa olejek arganowy

Posted by on 19 kwietnia 2018