Posted by on 4 grudnia 2018

Zespół Zollingera-Ellisona przejawia się w 90-95% przypadków jako ciężka choroba wrzodowa1. Około połowy czasu choroba wrzodowa jest związana z biegunką, a u około 10% pacjentów biegunka jest jedyną manifestacją kliniczną. , 3 Podstawowe stężenia gastryny w osoczu są zwykle podwyższone u pacjentów z tym zespołem.4 U zdrowych pacjentów stwierdzono prawidłowe wartości stężenia gastryny w surowicy z nieprawidłowymi wynikami testów sekretyn.5-7 Opisujemy pacjenta z dwunastniczym gastrinoma, dwuletnim wywiadem z biegunką i bez choroby wrzodowej. U pacjenta utrzymywały się stałe stężenia gastryny w surowicy, ale nieprawidłowe wyniki testu sekretyny i zwiększone stężenia w surowicy całego produktu progastryny.
Opis przypadku
61-letni mężczyzna został przyjęty do szpitala w lutym 1993 roku z dwuletnią historią biegunki (od 8 do 10 wodnistych stolców na dzień) i epizodów bólu nadbrzusza, ale bez utraty wagi. Przed tym wstępem przeprowadzono endoskopię górną i dolną przewodu pokarmowego, a także biopsje i intensywne poszukiwania zakażeń i organizmów pasożytniczych. Nie znaleziono żadnych nieprawidłowości. Leczenie pankreatyną, loperamidem i cymetydyną przez lekarza kierującego nie miało wpływu na biegunkę.
Przy przyjęciu waga kału wynosiła 1010 g na dzień; stolec zawierał normalne ilości tłuszczu (6,7 g na dzień) i chymotrypsynę (17,5 U na gram masy stolca). Stężenia hemoglobiny i kreatyniny w surowicy, bilirubiny całkowitej, fosfatazy alkalicznej, aminotransferaz, białka całkowitego, wapnia i fosforu były prawidłowe, podobnie jak liczba białych krwinek i wyniki elektroforezy białka w surowicy. Dodatkowe badania laboratoryjne, takie jak te dotyczące witaminy B12 w surowicy, kwasu foliowego, hormonów tarczycy, tyreotropiny, gastryny (trzykrotnie), wazoaktywnego peptydu jelitowego i serotoniny oraz kwasu 5-hydroksyindolooctowego w moczu, były prawidłowe, podobnie jak wyniki testów do złego wchłaniania, w tym testu szylinga i testów oddechowych dla d-ksylozy i H2-laktozy, H2-laktulozy i H2-glukozy. Transdominalna ultrasonografia, tomografia komputerowa jamy brzusznej, badanie radiologiczne jelita cienkiego i kolonoskopia, w tym badanie histologiczne próbek biopsyjnych, również były prawidłowe. Endoskopia górnego odcinka przewodu żołądkowo-jelitowego wykazała znaczące fałdy błony śluzowej dwunastnicy. Badanie histologiczne próbek z biopsją dwunastnicy wykazało skrócenie kosmków z umiarkowaną infiltracją przez komórki zapalne. Celiakię podejrzewano, a pacjent zaczął stosować dietę bezglutenową.
Pacjent został odesłany do domu w marcu 1993 r. I ponownie przyjęty w październiku 1993 r. Pomimo diety bezglutenowej, utrzymywały się biegunka i nieprawidłowości histologiczne na kolejnych biopsjach dwunastnicy. Rozpoczęto żywienie pozajelitowe. Niemniej jednak masa kału wynosiła 1070 g na dzień, a zawartość tłuszczu i chymotrypsyny ponownie okazała się normalna, wskazując na biegunkę wydzielniczą. Podstawowe stężenia gastryny w surowicy były prawidłowe w trzech przypadkach (20, 32 i 46 pg na mililitr [10, 16 i 23 pmol na litr], normalne, <150 pg na mililitr [75 pmol na litr]) (produkty diagnostyczne, Los Angeles) [patrz też: żebra szyjne, medycyna na słowacji, dyżur aptek września ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżur aptek września medycyna na słowacji żebra szyjne

Posted by on 4 grudnia 2018

Opis przypadku