Posted by on 4 grudnia 2018

Mamy pewne obawy dotyczące badań nad wysokimi dawkami ibuprofenu u pacjentów z mukowiscydozą u Konstan et al. (Wydanie 30 marca) .1 Tylko grupa dzieci poniżej 13 roku życia korzystała z ibuprofenu, a tylko 36 pacjentów w tej grupie ukończyło badanie. W przypadku choroby, która jest tak zmienna jak mukowiscydoza, 36 pacjentów jest małą próbką, na której można oprzeć ważne wnioski. Ponadto, ibuprofen udokumentował efekty nefrotoksyczne, 2,3, ale nie znaleźliśmy żadnej dyskusji na temat tego ważnego problemu w artykule.
Edward R. Carter, Lt.Col., MC
Donald R. Moffitt, Col., MC
Madigan Army Medical Center, Tacoma, WA 98431-5000
3 Referencje1. Konstan MW, Byard PJ, Hoppel CL, Davis PB. Wpływ wysokich dawek ibuprofenu u pacjentów z mukowiscydozą. N Engl J Med 1995; 332: 848-854
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Clive DM, Stoff JS. Choroby nerek związane z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. N Engl J Med 1984; 310: 563-572
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Marasco WA, Gikas PW, Azziz-Baumgartner R, Hyzy R, Eldredge CJ, Stross J. Zaburzenia czynności nerek związane z ibuprofenem: patofizjologiczne mechanizmy ostrej niewydolności nerek, hiperkaliemia, martwica cewek i białkomocz. Arch Intern Med. 1987; 147: 2107-2116
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
W badaniu Konstan et al., Długoterminowe stosowanie dużej dawki ibuprofenu stosowano u małych dzieci z mukowiscydozą. Autorzy podają, że po zakończeniu leczenia zmniejszenie natężonej objętości wydechowej w ciągu jednej sekundy (FEV1) i innych zmiennych, wyrażone jako wartości procentowe przewidywanych wartości, było mniejsze w grupie ibuprofenu niż w grupie kontrolnej.
Równania prognoz dla tych pomiarów są oparte na wysokości. Nie podano ani wysokości pacjentów przed leczeniem, ani po nim, ani wartości bezwzględnych testów czynnościowych płuc. Zastanawiamy się, czy małe obserwowane różnice w końcowych wynikach mogły wynikać, przynajmniej częściowo, z różnic wzrostu między grupami ibuprofenu i placebo. Gdyby różnice te dotyczyły głównie długości nóg, można by zmienić zależność między wysokością a zmiennymi płucnymi, które zależą od wielkości płuc. Możliwy wpływ niesteroidowych leków przeciwzapalnych na wzrost kości sugerują wyniki badań eksperymentalnych.1,2
Charlotte Colp, MD
Centrum Medyczne Beth Israel, Nowy Jork, NY 10003
Jack Lieberman, MD
17813 Lemarsh St., Northridge, CA 91325
2 Referencje1. Li XJ, Jee WS, Li YL. Flurbiprofen wzmaga wzrost i akumulację kości gąbczastych i korowych w szybko rosnących kościach długich. Bone 1989, 10: 35-44
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Mizuno H, Liang RF, Kawabata A. Wpływ doustnego podawania różnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych na wzrost kości i gojenie się ran kości u myszy. Meikai Daigaku Shigaku Zasshi 1990; 19: 234-250
MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Carter i Moffitt martwią się niewielkim rozmiarem podgrupy o najsilniejszej reakcji na ibuprofen w naszym badaniu Ważne jest podkreślenie, że analiza danych zebranych u wszystkich 84 badanych pacjentów wykazała znaczące różnice w FEV1, a także odsetek idealnej masy ciała pomiędzy grupami ibuprofenu i placebo. Wyniki te pochodzą z najbardziej konserwatywnej analizy. Rozmiar próbki ustalono a priori i był odpowiedni do wykrycia klinicznie znaczącego wpływu leczenia na FEV1. Długi czas trwania badania (cztery lata) pozwolił nam na badanie znacznie mniejszej liczby osób, niż byłoby to konieczne w krótszym badaniu: zmienność szybkości zmian FEV1 zmniejsza się dramatycznie wraz ze wzrostem okresu badania. Na przykład, aby wykryć korzyść z ibuprofenu w dwuletnim badaniu, trzeba zapisać ponad 400 pacjentów.
Carter i Moffitt przypominają o możliwym niekorzystnym działaniu nerek ibuprofenu, które są rzadkie i mogą nie zostać wykryte w badaniu o tej wielkości. U pacjentów z mukowiscydozą i długotrwałym stosowaniem ibuprofenu choroba nerek może rozwijać się z częstością podobną do tej w populacji ogólnej lub w wyższym tempie, ponieważ pacjenci z mukowiscydozą często są leczeni innymi lekami nefrotoksycznymi, takimi jak tobramycyna. . Dokładnie monitorowaliśmy czynność nerek u naszych pacjentów z tego właśnie powodu i uważamy, że takie monitorowanie jest ważne u pacjentów z mukowiscydozą leczonych ibuprofenem. U pacjentów leczonych ibuprofenem należy również uważnie monitorować stężenie we krwi potencjalnie toksycznych środków antybiotycznych usuwanych przez nerki, ponieważ zmniejsza przepływ krwi przez nerki i może zaburzać klirens nerkowy tych leków.
Colp i Lieberman zastanawiają się nad wpływem ibuprofenu na wzrost kości długich. Pacjenci w grupie ibuprofenu nie różniły się istotnie od kontroli w percentylu na wysokości na początku badania lub w zmianie wysokości podczas badania. Zgłoszono dane dotyczące funkcji płuc jako odsetki wartości przewidywanych, aby umożliwić porównania między osobami różniącymi się wiekiem, płcią i wzrostem. Colp i Lieberman postulują, że nasze wyniki mogą wynikać ze stymulującego wpływu ibuprofenu na wzrost kości długich, a nie wpływu na płuca. Gdyby tak było, można by oczekiwać, że wyżsi pacjenci z grupy ibuprofen będą mieli niższy pozorny odsetek przewidywanej wartości FEV1, a tym samym większy widoczny spadek zmiennej z czasem i wzrostem. Taki efekt byłby w przeciwnym kierunku niż nasze wyniki. Ponadto, korzystny wpływ ibuprofenu na wyniki RTG klatki piersiowej nie może być wyjaśniony różnicami w rozwoju.
Michael W. Konstan, MD
Pamela J. Byard, Ph.D.
Pamela B. Davis, Ph.D.
Rainbow Babies and Children s Hospital, Cleveland, OH 44106-5000