Posted by on 25 maja 2018

Nieskorygowane i skorygowane wskaźniki szans dla związku między używaniem morfiny a ryzykiem PTSD. Ilości szans i 95% przedziały ufności dla PTSD zgodnie z zastosowaniem morfiny przedstawiono w Tabeli 3. Zastosowanie morfiny bezpośrednio po urazie, podczas resuscytacji i wczesnej pielęgnacji urazów, było istotnie związane ze zmniejszonym ryzykiem PTSD (iloraz szans, 0,47; P <0,001). Związek ten pozostał istotny i niezależny po dostosowaniu do ciężkości obrażeń. Tabela 4. Tabela 4. Skorygowane wskaźniki szans dla stowarzyszenia stosowania morfiny z ryzykiem wystąpienia PTSD w modelach i 2. Skorygowane według wielu zmiennych iloraz szans i 95% przedziały ufności dla związku pomiędzy stosowaniem morfiny a ryzykiem PTSD po urazie są przedstawione w tabeli 4, z dostosowaniem do wskaźnika ciężkości urazu, wieku, stanu amputacji, mechanizmu obrażeń oraz obecności lub braku łagodnego urazowego uszkodzenia mózgu. Używanie morfiny było niezależnie i znacząco związane ze zmniejszonym ryzykiem PTSD (iloraz szans, 0,49; P <0,001). Seks nie był ważnym czynnikiem w rozwoju PTSD i został wyłączony z analizy wieloczynnikowej ze względu na niewielką liczbę kobiet w badanej populacji. Ponieważ punktacja na skali Glasgow Coma Scale jest diagnostyczną miarą urazowego uszkodzenia mózgu, została włączona do alternatywnego modelu wielowymiarowego (model 2), który nie wpłynął istotnie na wyniki w odniesieniu do wpływu stosowania morfiny na ryzyko PTSD (iloraz szans, 0,66, P <0,05). Ponieważ intubacja, stosowanie paraliżu chemicznego w znieczuleniu i podawanie benzodiazepin są ze sobą ściśle powiązane, zdecydowaliśmy się również oddzielnie wprowadzić każdą z tych zmiennych w modele wielowymiarowe, kontrolujące wskaźnik ciężkości urazu, status w odniesieniu do amputacji, mechanizm uraz, obecność lub brak łagodnego, pourazowego uszkodzenia mózgu i wieku (model 1). Wskaźniki szans dla związku stosowania morfiny ze zmniejszonym ryzykiem PTSD były znaczące i niezależne we wszystkich modelach alternatywnych. Model 3 obejmował dostosowanie do intubacji (iloraz szans, 0,67, P = 0,004), dopasowanie modelu 4 do porażenia chemicznego (iloraz szans, 0,67, P = 0,004) i dostosowanie modelu 5 do stosowania benzodiazepiny (iloraz szans, 0,50; P = 0,002).
Nie było oznak, że działanie ochronne stosowania morfiny było zależne od dawki. PTSD rozpoznano następnie u 40% pacjentów otrzymujących małe dawki morfiny (2 do 9 mg), 40% pacjentów otrzymujących umiarkowane dawki (10 do 20 mg) i 23% pacjentów otrzymujących duże dawki (> 20 mg ), bez znaczącej różnicy w częstościach w zależności od dawki.
Dyskusja
Nasze badanie dostarcza sugestywnych, uzyskanych z obserwacji dowodów na to, że stosowanie morfiny w leczeniu urazowym może chronić przed dalszym rozwojem PTSD po ciężkich obrażeniach. Zastosowanie morfiny wiązało się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem rozwoju PTSD u rannych wojskowych.
Bardzo niewiele wiadomo na temat wpływu stosowania morfiny po poważnym urazie fizycznym na wskaźniki PTSD u dorosłych. Nasze wyniki są poparte wstępnym badaniem przeprowadzonym przez Saxe i współpracowników24, pokazującym, że podawanie morfiny w małej próbce dzieci z oparzeniami miało znaczący ochronny wpływ na rozwój objawów PTSD podczas obserwacji 6 miesięcy po hospitalizacji
[hasła pokrewne: medycyna estetyczna łódź, agencja hostess, olejek rycynowy ]

Powiązane tematy z artykułem: agencja hostess medycyna estetyczna łódź olejek rycynowy

Posted by on 25 maja 2018