Posted by on 25 maja 2018

Bryant i wsp. [37] niedawno donoszą, że stosowanie morfiny miało znaczący ochronny wpływ na objawy PTSD u rannych osób dorosłych. Wyniki badania autorstwa Bryant et al. poprzyj nasze odkrycia, chociaż badacze nie zgłosili istotnego związku pomiędzy stosowaniem morfiny a diagnozą PTSD – związek był tylko z nasileniem objawów. Jednak ramy czasowe oceny PTSD w badaniu Bryant et al. był ograniczony do pierwszych 3 miesięcy po urazie, a to ograniczenie metodologiczne mogło odpowiadać za brak istotnego związku z początkiem PTSD. Kilka doniesień sugeruje, że wiek, płeć i inne, związane z urazem i cechy kliniczne mogą również odgrywać ważną rolę w rozwoju PTSD po poważnych obrażeniach.2,7,9,37 W naszym badaniu, dostosowanie do wieku, mechanizm uraz i cechy kliniczne, takie jak wskaźnik ciężkości urazu, stan amputacji, obecność lub brak łagodnego urazowego uszkodzenia mózgu, wynik w skali Glasgow Coma Scale, stan intubacji oraz stosowanie lub niewykorzystanie benzodiazepin nie miało wpływu na siłę związku ochronnego pomiędzy stosowanie morfiny po urazie i późniejsze ryzyko PTSD. Bryant i współpracownicy stwierdzili, że pacjenci z łagodnymi, traumatycznymi uszkodzeniami mózgu byli bardziej narażeni na wystąpienie PTSD, ale ta różnica w wynikach tych dwóch badań może być spowodowana różnicami w definicjach łagodnych urazowych uszkodzeń mózgu i zastosowanych metodach. do oceny PTSD. Potrzebne są dalsze badania, aby określić potencjalną rolę mechanizmu urazu, wskaźnika ciężkości urazu oraz aspektów resuscytacji i leczenia klinicznego w momencie wystąpienia PTSD po ciężkich obrażeniach.
Dalsze dowody na to, że stosowanie opiatów do łagodzenia bólu w ramach opieki traumatycznej ma działanie ochronne przed dalszym rozwojem PTSD, wynika z dwóch badań osób po urazach.1,38 Norman i współpracownicy38 stwierdzili, że poziom bólu zgłaszany przez pacjenta w ciągu 48 godzin po poważne obrażenia były znacząco i silnie związane z późniejszym ryzykiem PTSD, przy czym ryzyko wzrosło pięciokrotnie w 4 miesiące po urazie i 7 razy po 8 miesiącach od urazu. Podobnie, w badaniu 2931 ciężko rannych pacjentów przyjmowanych do szpitali z ostrą opieką w Stanach Zjednoczonych, Zatzick i Galea1 stwierdzili, że ból po urazie był znacząco związany ze zwiększonym ryzykiem PTSD rok po hospitalizacji. Ponadto, w ostatnich badaniach Bryanta i współpracowników, badacze odkryli także istotny związek między poziomem zgłaszanego bólu i nasileniem objawów PTSD u dorosłych z traumą. Logicznym wnioskiem na podstawie tych danych jest to, że zmniejszenie postrzeganego poziomu bólu poprzez stosowanie morfiny lub innych opiatów jako części opieki urazowej może zmniejszyć częstość występowania PTSD po poważnych urazach.
Chociaż większość badań w dziedzinie farmakoterapii do wtórnej profilaktyki PTSD po traumie ma charakter spekulacyjny, istnieją teoretyczne dowody na to, że wczesne stosowanie leków przeciwlękowych może być skuteczne.1,15-23 Pitman i Delahanty15 argumentowali, że interwencje farmakoterapeutyczne dla profilaktyka PTSD będzie najskuteczniejsza, jeśli zastosuje się schematy leczenia po ekspozycji na traumatyczne wydarzenia
[patrz też: Laserowe usuwanie blizn, agencja statystów, Fordanserki ]

Powiązane tematy z artykułem: agencja statystów Fordanserki Laserowe usuwanie blizn

Posted by on 25 maja 2018